Yangın Güvenlik Sistemleri Ne Kadar Koruyucudur?

Yangın Güvenlik Sistemleri Ne Kadar Koruyucudur?

Yangın Güvenlik Sistemleri Ne Kadar Koruyucudur?

Daha çok hastanelerde, yurtlarda, otellerde ve alışveriş merkezi gibi mekanlarda görmeye aşina olduğumuz yangın güvenlik sistemleri hayati önem taşıyor. Ülkemizde yaşanan orman yangınlarından da gördüğümüz üzere yangın, önüne geçmesi zor olan bir afet. Önüne geçilemediği her dakika ise daha da büyüyen ve felakete dönüşebilen bu afet karşısında en azından binalarımız için önlem almamız gerekiyor. Siz de bu bilinç ile yangın ve güvenlik sistemleri hakkında bilgi almak istiyorsanız, doğru adrestesiniz. Hem malımızı hem canımızı yakan bu üzücü duruma karşı alınan önlemlerden bahsedelim.

Yangın Güvenlik Sistemleri Nedir

Yangın güvenlik sistemleri, yangın çıkacağı sırada müdahaleyi amaçlayan bir sistemdir. Yangının ön habercisi olan duman, is gibi durumları algılayarak önlemeyi merkeze alır. Bu yüzden ilk adım her zaman önleme adımıdır.

Yangın güvenlik sistemi, sizi uyararak erken tahliyenizi sağlar. Bununla birlikte acil durum ekiplerinin de ilk anda haberlerinin olması büyük bir avantajdır.

Yangın Güvenlik Sistemleri Nasıl Çalışır

Güvenlik sistemleri olarak yangın algılama sistemleri, birkaç sistem elemanı ile senkronize çalışır. Bu yüzden sistemin nasıl çalışacağından bahsetmeden önce bu elemanları tanıyalım.

  • Yangın alarm paneli: Alarm paneli güvenlik gereksinimlerini yerine getiren, orta ve büyük ölçekli sistemlerin de kullanabildiği bir paneldir. Sistemin kalbi de diyebiliriz, bu yüzden çok önemlidir. Mutlaka esnek ve kullanıcı dostu bir deneyim sunması gerekir.
  • Optik duman dedektörü: Duman dedektörü biraz önce bahsettiğimiz erken müdahalenin kilit noktasıdır. Evinizde veya işyerinizde için için yanan bir eşyanın olduğunu düşünün: Dışarıdan fark etmesi olanaksızdır. Böyle bile olsa büyük bir yangına sebebiyet verebilir. Dedektör ise bu noktada hassas olmalıdır.
  • Elektronik modül: İzolatörlü bir elektronik modül, yangın alarm panelinden sonra en önemli sistem elemanıdır. Yangın alarm paneli için sistemin kalbi tabirini kullanmıştık, modül için ise sistemin beyni diyebiliriz. Panel ve dedektörün ilettiklerini doğrudan kullanıcıya iletir.
  • Alarm cihazları: Son olarak elbette alarm cihazlarını söylemeliyiz. Zira özellikle büyük mekanlar için herhangi bir yangın güvenlik sorununda herkesin haberi olmalı. Bu yüzden dayanıklı bir alarm cihazı yüksek ses kalitesi ile uyarı işlemini yapmalı.

Bunların yanı sıra işletmeler ve kamu kuruluşları tüm sistemi tek bir ekranda yönetmek ihtiyacına sahiptir. Bu ihtiyaca yanıt vermek amacıyla yangın algılama ve alarm sistem takibi uygulamaları bulunmaktadır.

Yangın Güvenlik Firmaları

Yangın güvenlik sistemleri için pek çok firma seçeneği mevcut olabilir. Bu seçeneklerden hangisini tercih etmeniz gerektiği konusunda kararsız olabilirsiniz. Bunun için nelere dikkat etmeniz gerektiğine bir bakalım:

  • Firma ulaşılabilir olmalı. Adres, telefon, numarası, hakkımızda gibi bilgilerin internet adresinde yer almasına dikkat edin. Güvenlik açısından olmazsa olmaz gereklilikler bunlardır.
  • Firmanın bir geçmişi veya bir misyonu ve vizyonu olmalıdır. Geçmişi olan firmaların yaptıkları iş hakkında fikir sahibi olursunuz. Henüz yeni bir firmanın sizi ikna etmesi ise daha zordur. Bu nedenle yeni firmalar için daha dikkatli olmalısınız.
  • Yangın güvenlik sistemleri firmaları için bakmanız gereken bir diğer kriter ise hizmettir. Yangın güvenlik sistemleri hizmeti almak istediğinizde tüm bilgiler ile karşınızda bir muhatap olmalıdır.

Tüm bunlardan da bahsettikten sonra son olarak ana başlığımıza geri dönelim.

Yangın Güvenlik Sistemleri Ne Kadar Koruyucudur?

Doğrusu yapıldığında yangın güvenlik sistemleri can ve mal güvenliğinizin bir nevi teminatıdır. Yangın, önüne geçilmesi ve kurtarılması en zor afetlerden bir tanesidir. Hem önlem almak hem de olası yangın halinde tedbirli olmak görevimizdir. Yalnızca kendimiz için değil komşularımız için hatta doğaya sıçrama ihtimalinden dolayı doğa için sorumluluğumuzdur.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Whatsapp'dan Yaz
Selam 👋
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?