KNX Otomasyonu

KNX Otomasyonu

KNX Otomasyonu Nedir

KNX Otomasyonu ve aydınlatma sistemlerinden bahsetmeden önce KNX nedir? Sorusuna cevap verelim: KNX sistemi nedir diye sorduğumuzda verilecek en temel cevap “uluslararası kabul görmüş bir standarttır” cevabıdır. Biraz detaylandıracak olursak: 30’dan fazla ülkede kullanılan, 500 ayrı firmanın cihaz ürettiği ve açık kaynak kodlu bir sistem protokolüdür. Bu yönüyle KNX sistemi tüm dünyada akıllı bina teknolojilerinin öncüsü ve standartlarını belirleyicisidir. Bu başarının sebebi ise KNX otomasyonunun sürdürülebilir teknoloji sunuyor olmasından kaynaklanır. Bununla beraber KNX otomasyonu, optimize çözümleri ile proje ihtiyaçlarına göre şekillenebilir.

KNX Akıllı Ev Sistemleri

Yukarıda KNX nedir sorusunu yanıtladık. KNX Akıllı ev sistemleri de yukarıda tanımını verdiğimiz sisteme uygun bir şekilde akıllı ev sistemlerini içerir. Fakat KNX otomasyonu daha çok aydınlatma otomasyonlarında kullanılır. Aydınlatma otomasyon sistemleri, akıllı ev sistemlerinin önemli bir parçasını oluşturur. Bu nedenle KNX sistemlerini aydınlatma sistemleri üzerinde incelemek daha doğru olur.

KNX Aydınlatma Otomasyonu

Temel olarak KNX sisteminin ne olduğu zihnimizde şekillendi. Sistemin avantajlarına liste halinde bir göz atalım:

 • KNX otomasyonunun en büyük avantajı markaya bağımlı olmamasıdır. Onarım gerektiren veya arızalanan bir cihaz farklı marka ile değiştirilebilir. Çünkü tüm cihazlar birbirine uygun olarak üretilir.
 • KNX sistemi kabloda oldukça cimri bir sistemdir. Enerji kablolarınızı olabilecek en düşük düzeyde kullanır. Böylelikle bakır çapı düşeceğinden tasarrufludur.
 • Merkezi bir noktadan kontrol ve izleme mekanizması sağlar. Tüm bir binayı tek noktadan kontrol edebilir, işlemlerde kolaylık sağlayabilirsiniz.
 • Aydınlatma otomasyon sistemlerinde KNX sistemi önemli ölçüde konfor sağlar. Kişiye ve kullanıcıya göre esneklik gösterebilir. Ayrıca internet üzerinden de kontrol edilebilir.

KNX Otomasyonu Nerelerde Kullanılabilir?

KNX otomasyonu son derece geniş bir kullanım yelpazesine sahiptir.

 • Ev, villa gibi konutlar
 • Otel, öğrenci yurdu gibi konaklama tesisleri
 • Okulla
 • Ofisler
 • Plazalar
 • Hastaneler
 • Alışveriş merkezleri
 • Endüstriyel tesisler
 • Fabrikalar
 • Kamu binaları
 • Açık alanlar

Özetle KNX otomasyonu ve KNX altyapısı tüm bina sistemlerinde kullanılabilir.

KNX Otomasyon Firmaları

Firma özelinde düşündüğümüzde KNX otomasyon sistemine entegre olabilecek bir firma ile çalışmalısınız. Çünkü KNX otomasyonu sürdürülebilirliği amaçlar ve teknolojik gelişmelere uyarlanabilir. Çalıştığınız firmanın da bu durumlara ayak uydurabilme kabiliyeti olmalıdır. KNX aydınlatma otomasyonu için mutlaka ön görüşme yapmalı ve bilgi almalısınız.

KNX Aydınlatma Otomasyonu Gerekli mi?

Temel olarak KNX nedir sorusuna yanıt vererek başladık. KNX sisteminin pek çok özelliğinden de bahsettik. Tüm bunların ışığında gelin birlikte değerlendirme yapalım, ne kadar gerekli karar verelim.

Öncelikle dikkate almamız gereken nokta sürdürülebilirliktir. Binalar için her geçen gün yeni otomasyon sistemleri ortaya çıkmaktadır. Yeni sistemlere ayak uydurabilmek adına sürdürülebilir olmalıyız. KNX otomasyonu bu noktadaki ihtiyacı tam olarak karşılıyor.

Daha sonra kullanılabilirlik önem taşıyor. KNX otomasyonu için avantajlardan bahsetmiştik. Bu avantajlar göz önüne alındığında kullanılabilir yönünden epey esnek olduğunu söyleyebiliriz.

Bir başka önemli nokta ise tasarruftur. KNX aydınlatma otomasyonunda sistem enerji odaklıdır. Son yılların en önemlisi meselesi ise şüphesiz enerji meselesidir. Bu yüzden herhangi bir sistem kurulacaksa tasarruf sağlayıp sağlamadığı dikkate alınmalıdır. KNX otomasyonunun tasarrufu da karşıladığı görülüyor.

Bu yönleriyle KNX otomasyonu özellikle büyük yapılar ve binalar için bir tercih değil ihtiyaç haline gelmiştir. Bu ihtiyaca en iyi şekilde karşılık verebilmek amacıyla uzman kadrolar sıkı bir şekilde çalışıyor. Çalışmanın bir sonucu olarak en iyi KNX aydınlatma otomasyonları Türkiye’de de aktif olarak bulunmaktadır.

Siz de geleceği yakalamaya çalışan değil, geleceğe ayak uyduran yapılar için KNX otomasyonunu önceliğiniz haline getirebilirsiniz.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Whatsapp'dan Yaz
Selam 👋
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?