Akıllı Bina Nedir

Akıllı Bina Nedir

Akıllı Bina Nedir

Temel olarak akıllı cihazlara alıştık. Teknolojinin hızlı gelişiyor olmasıyla da yeni akıllı cihazları normal karşılıyoruz. Fakat söz konusu durum akıllı bina nedir? Sorusuna geldiğinde genel bir önyargının varlığını görüyoruz. “Her şey de akıllı olmak zorunda değil” diye düşünüyoruz. Fakat yanlış düşünüyoruz. Çünkü akıllı bina nedir sorusuna doğru bir şekilde cevap verince önemini anlıyoruz. Akıllı bina içerisinde pek çok otomasyon sistemini barındıran bir yapıdır. Amacı ise konfor, güvenlik ve tasarruf gibi olmazsa olmaz ihtiyaçlarımızdır. Bu ihtiyaçları en zahmetsiz şekilde yerine getiren sisteme akıllı bina sistemi diyoruz.

Ülke olarak yeniliğe önyargılı yaklaştığımız her teknolojik gelişmede sorun yaşadık. Çünkü hepsinde teknolojinin faydasını ve gerekliliğini sonradan anladık. Bunun yaşanmaması için çaba gösteriyoruz. Çünkü bu teknoloji ellerimizdeki telefondan çok daha üst düzey değil. Nasıl akıllı telefonları kabul ediyorsak, akıllı binaları da kabul etmek faydamıza olacaktır. Bunun ilk adımı da elbette ulaşılabilirliktir. Bir teknoloji, ne kadar ulaşılabilir olursa o kadar yaygınlaşır.

Şimdi tekrar akıllı bina nedir sorusuna dönelim. Özetle, hayatımızı kolaylaştıracak bir otomasyon sistem bütünüdür. Sistem bütünüdür diyoruz, çünkü tek bir şeyi ifade etmez. İçerisinde pek çok sistemi barındırır. Tüm sistemleri otomatik olarak yönetme olanağı tanır.

 

Akıllı Bina Özellikleri Nelerdir

Akıllı bina özelliklerine yukarıda da bahsettiğimiz gibi değinelim. Sistem bütünü olmasını borçlu olduğu sistemleri liste halinde yazalım.

  • Yazılım ve entegre sistemler.
  • Güvenlik ve kamera çözümleri.
  • Geçiş kontrol sistemleri.
  • Yangın algılama sistemleri.
  • Acil anons sistemleri.
  • Yangın söndürme sistemleri.
  • BMS (İklimlendirme sistemleri)
  • Aydınlatma ve kontrol sistemleri.
  • Ses ve görüntü sistemleri.
  • Enerji yönetme sistemleri.

Tüm bu akıllı bina özellikleri aslında akıllı bina nedir sorusuna da cevap niteliği taşıyor. Güvenlik, konfor ve tasarruf odaklı bu sistemler akıllı bina sistemini oluşturuyor.

Yukarıdaki sistemler kafanızı karıştırdıysa biraz açıklık getirelim. Binanızdan ve binanızda olanlardan nerede olursanız olun haberdar olabilirsiniz. Acaba ters giden bir şeyler var mı diye endişelenmek zorunda kalmazsınız. Acil durumlarda binanız için sistemsel önlemlerden faydalanabilirsiniz. Isı konusunda binanın ısısı belirli bir sıcaklıkta kalmak zorunda olabilir. Isı dengesini de basitçe kontrol edebilirsiniz. Binada olmasanız dahi binayı yönetmeye ve işlemleri yapmaya devam edebilirsiniz. Belki de en önemlisi, tasarrufa otomatik olarak dikkat edebilirsiniz. Özellikle büyük binalar için tasarruf olmazsa olmaz bir gereklilik. Akıllı bina sisteminin önde gelen faydalarına en basit haliyle değindik.

 

 Akıllı Bina Nedir, Avantajları Nelerdir

Tekrar bir başlık altında akıllı bina nedir? Sorusuna yer veriyoruz. Çünkü, global olarak baktığımızda akıllı binalar henüz tam anlamıyla son halini almadı. Endüstri 4.0 ile birlikte akıllı binalar her geçen gün gelişiyor. Daha çok maksimum verim, minimum enerji prensibi üzerinden hareket ediliyor. Bu sayede binaların dünyaya verdiği zararı azaltmak hedefleniyor. Tabii bununla birlikte sağlanan faydanın artması da hedefleniyor. Bu yüzden akıllı bina nedir sorusuna geniş kapsamlı cevaplar veriyoruz. Akıllı telefonların ilk çıktıkları halleri ile şimdiki hallerini düşünün. Akıllı binalarda da aynısı geçerli. İlk çıktıklarında klimayı otomatik açıp kapatmak olarak düşünülüyordu. Şimdilerde yukarıda da bahsettiğimiz pek çok sisteme sahip. Yarın ise daha da farklı olacak.

Akıllı bina avantajlına gelecek olursak konuyu uzatmadan anlatmaya çalışalım. Güvenlik, konfor ve tasarruf öncelikli temel noktalar. Bunun yanı sıra gelişmeye devam ederek performansı artıracak. Çünkü akıllı bina olmuş, bitmiş bir sistem değil. Her geçen gün üzerine koyularak devam edilen bir sistem. Öyle olmaya da devam edecek.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Whatsapp'dan Yaz
Selam 👋
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?