Geçiş Sistemleri Nedir

Geçiş Sistemleri Nedir

Geçiş Sistemleri Nedir, Ne İşe Yarar

Geçiş sistemleri birden fazla kullanım alanına sahiptir. Hem kullanım açısından hem kullanıcı açısından farklı geçiş sistemleri bulunuyor. Kullanım açısından iki temel geçiş sisteminden bahsedebiliriz. Bunlar şu şekildedir:

  • Kartlı geçiş kontrol sistemleri
  • Parmak izi geçiş sistemleri
  • Turnike geçiş kontrol sistemleri

Kartlı geçiş sistemlerinde de çoğunlukla turnike sistemi kullanılıyor. Fakat burada yer alması gerektiği için ekledik. Kullanım açısından farklılık ise yalnızca ikiye ayrılıyor. Onlar da şu şekilde:

  • Personel geçiş sistemleri
  • Otopark geçiş kontrol sistemleri

Yani insan geçişi ve araç geçişi olarak ikiye ayrılıyor diyebiliriz.

Geçiş Sistemleri Nedir

Geçiş sistemleri daha çok kartlı geçiş sistemi olarak kullanılıyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi insan geçişi ve araç geçişini kontrol etmek amacıyla kullanılıyor. Örneğin bir şirketin çalışanların giriş çıkışını takip etmek istediğini düşünün. Kartlı geçiş sistemi ile personel turnike sistemleri kuruluyor. Bu sistemler giriş ve çıkışları kayıt altına alıyor. Böylelikle kontrol mekanizması sorunsuz işleyebiliyor.

Aynı durumu okullarda, stadyumlarda, alışveriş merkezlerinde de düşünebilirsiniz. Araçlar için işleyen sistemler ise otoparkların kullandığı sistemlerdir. Parmak izi geçiş sistemi ise kartlı geçiş sistemi gibi değil. Tanımlı parmak izi ile geçiş sağlanabiliyor. Ülkemizde devlet yurtları çoğunlukla bu sistemi kullanıyor. Geçiş sistemleri nedir sorusuna cevap verdiğimizi düşünüyorum. Şimdi diğer hususlarda geçiş sistemlerini incelemeye devam edelim.

Geçiş Sistemleri ne işe yarar

Esasen yukarıda bu sorunun cevabına ilişkin bir şeyler söyledik. Toparlayacak olursak, geçiş sistemlerinin işlevleri şu şekildedir:

  • Güvenlik tedbiri olarak çalışır
  • Geçişleri kontrol altına almayı zahmetsiz hale getirir
  • Geçişler üzerinden incelenmesi gereken bir veri varsa, bu veriyi hatasız bir şekilde sağlar
  • Giriş çıkışa izin verilen kişilerin ayırt edilme sürecini ortadan kaldırır
  • Giriş çıkışlarda yığılmayı önler, sırayla geçişi mümkün kılar

Temel olarak baktığımızda insanlar için kullanımındaki işlevleri bunlardır. Araçlar için kullanımında da hemen hemen aynılarını söylemek mümkündür. Özellikle çok işle ve büyük otoparklar geçiş kontrol sistemlerinden faydalanmaktadır.

Kartlı Geçiş Sistemi

Bu konuda üzerinde duracağımız nokta kartlı geçiş sistemi. Fakat öncelikle geçiş sistemlerinin tanınması gerektiğini düşündük. Geçiş sistemlerinden bahsettiğimize göre kartlı geçiş sistemlerine bir bakalım.

Kartlı geçiş sistemi, turnike giriş sistemleri ile koordineli çalışmaktadır. Alarm ve geçiş kontrol sistemleri olarak en yaygın kullanım da bu şekildedir. Halka açık mekanlarda turnike geçiş sistemleri kartsız şekilde yapılır. Şirketlerde, tramvaylarda, metro girişlerinde ise kartlı geçiş sistemleri kullanılmakta. Sistem bütünüyle iki türlü kullanımı da mümkün kıldığından ihtiyacınız ölçüsünde kartlı geçiş sistemi kurdurabilirsiniz. Bunun için profesyonel bir ekipten destek almanız şart. Ekibe ihtiyaçlarınızı doğru şekilde anlattığınız takdirde kartlı geçiş sistemi avantajlarından faydalanmaya hazırsınız demektir.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Whatsapp'dan Yaz
Selam 👋
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?