Neden Akıllı Aydınlatma Sistemleri Kullanmalısınız

Neden Akıllı Aydınlatma Sistemleri Kullanmalısınız

Aydınlatma ve Kontrol Sistemleri

Aydınlatma ve kontrol sistemleri, akıllı binaların özellikleri arasında yer almaktadır. Son yıllarda bina sayılarına oranla bina enerji giderleri daha fazla artmıştır. Bununla birlikte binalar büyüdükçe aydınlatma ve kontrol noktasında sorunlar da ciddi şekilde artış göstermiştir. Bunun bir sonucu olarak, aydınlatma ve kontrol sistemleri ortaya çıktı. Aydınlatma ve kontrol sistemlerinin ilk amacı enerji tasarrufu. Fakat bununla birlikte konfor ve işlevsellik de bu sistemin bir parçası.

Aydınlatma ve Kontrol Sistemleri Özellikleri

Sistemin amacından ve getirilerinden yüzeysel olarak bahsettik. Özellikleri ise daha fazla detay barındıran konulardan oluşuyor. Bu noktalara da tek tek değineceğiz. Aydınlatma ve kontrol sistemlerinin özelliklerini maddeler halinde sıralayalım.

  • Armatürlerin açılıp kapanmasının kontrolü.
  • Işık yoğunluğunun kontrolü.
  • Işık renginin kontrolü.
  • Oda aydınlatma kontrolü.
  • Kat aydınlatma kontrolü.
  • Bina aydınlatma kontrolü.
  • Cephe aydınlatma kontrolü.
  • Kablolu ve kablosuz büyük bina aydınlatma kontrolü.
  • Cephe dinamik aydınlatma kontrolü.
  • Birbirine bağlı binaların aydınlatma kontrolü.

Tüm bu özellikleri aydınlatma kontrol sistemleri ile sağlamak mümkün. Yalnız her sistem aynı değil ve her biri farklı prensiplere bağlı. Örneğin armatür kontrolü basit ve bağımsız tak çalıştır sistemidir. Veya bina aydınlatma kontrolü programlama gerektiren sistemdir. Kablolu ve kablosuz büyük bina aydınlatma kontrolü gibi yapılar ise tamamen farklıdır. Bunlar kompleks bir yapıya sahip olup, yüksek işlevsellik içerirler. Fakat aydınlatma ve kontrol sistemleri tüm bunları; basit de olsa, kompleks de olsa kapsamaktadır.

 

Aydınlatma ve Kontrol Sistemleri Avantajları

Sistem başlı başına bir avantajdır. Çünkü bütün bir yapıyı tek tuşla kontrol etme imkanı sağlar. Geleneksel tip aydınlatmalarda bu büyük bir sorundur. Binayı terk ettiğiniz anda ışıkları kapatıp kapatmadığınızdan bile emin olamazsınız. Halbuki aydınlatma ve kontrol sistemlerinde her yerden kontrol imkanı bulunmaktadır. Bu sistem ampullerin ömrünü uzattığı gibi büyük bir enerji tasarrufunun da önün açar. Bunların yanı sıra sistem sizi tamamen özgür bırakır. İsteklerinize ve kontrol panelinin özelliklerine göre aydınlatma seçenekleri kullanılabilir. Günün farklı saatlerinde ışığa da farklı biçimde ihtiyaç duyuyoruz. Örneğin öğle saatlerinde parlaklığın kısılması gerekebilir. Geleneksel tip aydınlatmada bu mümkün değildir. Fakat aydınlatma kontrol sistemi bu imkanı da sağlar. Zamanlama modülleri sayesinde ışık gözünüzü çok daha az yorar.

  

Neden Aydınlatma ve Kontrol Sistemleri

Aydınlatma ve kontrol sistemleri bahsettiğimiz özelliklerden ibaret değil. Bahsetmiş olduğumuz avantajlardan ibaret de değil. Çünkü aydınlatma kontrol sistemi ile ambiyansı bile rahatlıkla ayarlayabilirsiniz. Ruh halinizi en iyi yansıtan ambiyans veya müşteriyi en çok etkileyen ambiyans, seçim sizin. İstediğiniz ortamı, ister sinema salonuna, ister bir kafeye isterseniz de bir oturma odasına dönüştürmek birkaç tuş uzağınızda. İşyerinizde insanları evinde gibi hissettirebilirsiniz. Evinizde romantik bir ambiyans yakalayabilirsiniz. Ve daha pek çok noktada aydınlatma kontrol sistemlerini aktif olarak kullanabilirsiniz.

Konuyu toparlayalım ve kısaca son cümleleri söyleyelim. Aydınlatma ve kontrol sistemleri ekstra bir masraf değildir. Enerjiyi verimli kullanmak için, tasarruf etmek için atılan bir adımdır. Bunun yanı sıra gelişmiş bir iyileşme ortamı sunar. Dinamik, kontrol edilebilir renk, beyaz ve tam spektrumlu ışıklardan maksimum fayda sağlar. Maliyetleri artırmak yerine, aksine maliyetleri azaltır. Sunduğu konfor, kalite ve güven de yanınıza kar kalır.

Tüm bunları göz önünde bulundurun. Ayrıca herhangi bir dezavantajının olmadığını da unutmayın. Bu yüzden muhtemelen yakın gelecekte, geleneksel aydınlatma tipleri tarih olacaktır.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Whatsapp'dan Yaz
Selam 👋
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?